صابره: گزارش جلسه 54 نظام‌شناسي/ استاد زاهدي:  مطرح كردن گفتگوي تمدنها توسط آقای خاتمی یک مغالطه بزرگ بود، چراکه تمدن‌ها با هم گفتگو ندارند و این فرهنگ‌ها هستند که می‌توانند با هم گفتگو داشته باشند/ اگر مسلمانان فرهنگ اسلامی را که گوشه‌ای از آن در اربعین تجلی یافت به نظام تبدیل کنند، به سرعت فرهنگ غرب را به زانو درمی‌آورند/ آنچه در اربعین از تجمع مسلمین شکل گرفت تجلی قدرت ولایت برای هدایت قلبهاست/ فراگیر شدن مفاسد اجتماعی محصول یک نظام است

 به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني صابره، جلسه 54 دوره آموزشي "نظام شناسي" با حضور اساتيد و دانش پژوهان و عموم خواهران و برادران با سخنراني استاد زاهدي در روز پنجشنبه 27 آذر 93 از ساعت 10 صبح تا  12 در محل دفتر مركزي مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره (س) برگزار شد.

جلسه با تلاوت آیات نوراني قرآن كريم آغاز گرديد. در اين جلسه استاد زاهدي مدير موسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره(س) به تشريح موضوعات «نابودي نظام‌هاي كفر و طاغوت در صورت اجرايي شدن و فراگير شدن نظام‌هاي اسلامي»، «تفاوت تمدن و فرهنگ» و «زيارت باشكوه اربعين به عنوان خروجي يكي از نظام‌هاي اسلامي» پرداختند.

* فراگیر شدن مفاسد اجتماعی محصول یک نظام است
- مهالک و مصیبت‌هایی که در جامعه اسلامی پدید آمده از ناحیه قرآن نیست، از جانب جهان کفر و سکولار است. در جلسات گذشته چندین نظام از نظامات کفر و سکولار را به صورت مجمل مطرح کردیم و این چند جلسه اخیر، معایبی که در جامعه وجود دارد را شرح دادیم و ارتباط آنها با انواع نظامات را بررسی کردیم و پیگیری این نوع شناخت منوط به تحقیق و پژوهش و بررسی بیشتر دانش‌پژوهان است. در رشوه، ربا، مافیای اقتصادی، تحریم و محاصره اقتصادی، روابط آزاد افراد در مجالس و مهمانی‌ها و اماکن عمومی، رشوه‌خواری در قوه قضائیه و...  .
- بهترین ارزشیابی در این دوره این است که از خود بپرسید این مفاسد موجود، محصول چه نظام‌هایی از نظامات کفر و سکولار است؟ وقتی که یک فروشنده‌ای گران‌فروشی می‌کند با زمانی که در کل جامعه گرانفروشی فراگیر شود، فرق می‌کند. یا مثلاً فراگیري بی‌حجابی در جامعه. لذا فراگیر شدن مفاسد اجتماعی محصول یک نظام است.
- اکنون مافیای تجاری عمومی شده است؛ یعنی عده‌ای با همکاری يكديگر، قیمت‌ها را بالا و پایین می‌کنند و این سیاست‌بازی‌ها عمومی است. يا علاقمندی به جهان کفر و سکولار عمومی شده است؛ بعضی متدینین هم به خارج رفتن افتخار می‌کنند.
- باید ریشه‌های نظامات را بشناسیم. خداوند متعال می‌فرماید ای مردم! شیطان دشمن آشکار شماست: «فَاتَّخِذُوهُ عَدُُوٌّ»(فاطر:6) پس باید روی دشمنی او حساب کنید و تحلیل و بررسی کنید که چگونه بر شما مسلط می‌شود.

* صورت‌های نظام‌یافته فرهنگ تبدیل به تمدن می‌شود
- باید به توانايي و قدرتمندي نظامات اسلامي توجه کرد، چون بعضی افراد با چشم تحقیر به این نظامات نگاه می‌کنند.
- در نظامات اسلامی ابتدا مسائل به صورت فرهنگ وجود دارد. اگر یک فرهنگ قوی وجود داشته باشد می‌تواند تبدیل به نظام شود و تمدن را بسازد. نظام صورت تجلی‌یافته تمدن است. تمدن یعنی صنعت، تجارت، نانو، موشک، هسته‌ای، روابط اجتماعی، شهرداری، نظم، نظافت، دانشگاه و حوزه و... . در واقع صورت‌های نظام‌یافته فرهنگ تبدیل به تمدن می‌شود. به عنوان مثال زیارت اربعین یکی از شئونات فرهنگی اسلام است که چنین قوی و عظیم پا به میان گذاشته است، اما فرهنگ عزاداری اربعین به این شکل هنوز به صورت نظام‌مند درنیامده است.

* هانتینگتون نظریه برخورد تمدن‌ها را مطرح کرد تا با از بین بردن فرهنگ اسلامی، از ایجاد تمدن اسلامی جلوگیری کند
- هانتینگتون وقتی نظریه برخورد تمدن‌ها (بین تمدن غرب و تمدن اسلامی) را ارائه کرد  انقلاب اسلامی تازه پیروز شده بود و هنوز تمدنی از اسلام شکل نگرفته بود. ویژگی فرهنگ اینگونه است که فرهنگ‌ها نمی‌توانند برخورد داشته باشند ولی این مغالطه را هانتینگتون از روی علم مطرح کرد تا فرهنگ اسلامی را مورد تهاجم قرار دهد و او می‌دانست که اگر تمدن اسلامی شكل بگيرد، غرب را به نابودی مطلق می‌کشاند. این نظریه‌پرداز غربی زمانی که فرهنگ اسلامی در حال ظهور بود این نظریه را مطرح کرد و با این کار تمدن غرب را به جنگ با فرهنگ اسلامی دعوت کرد تا با از بین بردن فرهنگ اسلامی نوظهوریافته در قالب انقلاب اسلامی، اجازه رشد و پیشرفت فرهنگ اسلامی را ندهد و از ایجاد تمدن اسلامی جلوگیری کند.

* مطرح كردن گفتگوي تمدنها توسط آقای خاتمی یک مغالطه بزرگ بود، چراکه تمدن‌ها با هم گفتگو ندارند و این فرهنگ‌ها هستند که می‌توانند با هم گفتگو داشته باشند
- زمانی که آقای خاتمی گفتگوی تمدن‌ها را مطرح کرد، آن هم یک مغالطه بزرگی بود؛ چراکه تمدن‌ها با هم گفتگو ندارند و این فرهنگ‌ها هستند که می‌توانند با هم گفتگو داشته باشند. بانکداری، صنعت اتمی، صنایع موشکی، صنایع تجاری و... تمدن است. زمانی که در انقلاب اسلامی هنوز تمدن اسلامی شکل نگرفته است، مطرح کردن گفتگوی تمدن‌ها از اساس مشکل دارد و حتماً فرهنگ اسلامی در اینگونه گفتگو مقهور قدرت تمدن غرب می‌شود، چراکه در تمدن قدرت قهریه وجود دارد اما در فرهنگ گفتگوی نرم مطرح است.

* اگر شیعیان و مسلمانان فرهنگ اسلامی را که گوشه‌ای از آن در اربعین تجلی یافت به نظام تبدیل کنند، به سرعت فرهنگ غرب را به زانو درمی‌آورند
- اگر شیعیان و مسلمانان فرهنگ اسلامی را که گوشه‌ای از آن در اربعین تجلی یافت به نظام تبدیل کنند، به سرعت فرهنگ غرب را به زانو درمی‌آورند. ذره‌ای از این فرهنگ که هنوز به نظام تبدیل نشده را حضرت اباعبدالله(ع) اینگونه در اربعین متجلی کرده است. تعجب اینجاست که چرا وکلای مجلس و مسئولین اجرایی کشور این حرکت و نمایشگری توسط حضرت اباعبدالله(ع) را نمی‌بینند و دست به کار نظام‌سازی نمی‌شوند.

*  اگر مسئولین ما دست به کار نشوند و نظامی را برای فرهنگ عظیم اسلامی نسازند تمدن غرب بر این فرهنگ عظیم چیره خواهد شد
- هر نظامی که شکل می‌گیرد یک بخش از تمدن را شکل می‌دهد. حال اگر نظام پزشکی در یک جامعه قوت بیشتری داشته باشد تمدن آنها از جهت پزشکی بالاتر است. در جایی صنعت، در جایی تجارت و اقتصاد، در جایی هنر و...اگر آن نظام قدرت انسجام و فراوری را داشته باشد یعنی جامعه را مجهز کند، تبدیل به تمدن می‌شود. اگر در جامعه‌ای حتی یک نظام وجود داشته باشد، تمدن از یک جهت شکل خواهد گرفت، حتی اگر آن نظام قوی نباشد و انسجام لازم را نداشته باشد باز هم تمدن دارد. اما تمدنی که قوت لازم را ندارد مثل نظام حج که وهابیت مانع قوت یافتن نظام حج شده است ولی به همان اندازه‌ای که هست تمدن‌ساز می‌باشد. حال اگر همه نظامات اسلامی شکل بگیرد، به تبع آن تمدن همه جانبه شکل می‌گیرد. اگر مسئولین ما دست به کار نشوند و نظامی را برای فرهنگ عظیم اسلامی نسازند حتماً تمدن غرب بر این فرهنگ عظیم چیره خواهد شد.

* آنچه در اربعین از تجمع مسلمین شکل گرفت تجلی قدرت ولایت برای هدایت قلبهاست
- یکی از پیام‌‌های اربعین این است که ما مسلمانان همگی با هم برادر هستیم و امام حسین علیه السلام که امام قلب‌ها هستند ایتام آل محمد را به سمت کربلا هدایت کردند. خداوند هم در قرآن می‌فرماید: «إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوانا»(آل ‏عمران: 103)
ین کشورهای استعمارگر مثل آمریکا و انگلیس هستند که سعی کردند با ایجاد تفرقه در بین مسلمین آنان را از همدلی با هم بی‌بهره نمایند. و آنچه در اربعین از تجمع مسلمین شکل گرفت تجلی قدرت ولایت برای هدایت قلبهاست. ما باید ارزش ولایت را بدانیم و به امام زمان(عج) خود که حاضر هستند تمسک کنیم. قدرت تکوینی و تشریعی ولایت به حدی است که طبق زیارت جامعه کبیره به وسیله ایشان آسمان و زمین در جای خود قرار دارند و به واسطه ایشان باران الهی نازل می‌شود و غم‎ها برطرف می‌گردد. در حال حاضر هم ما وظیفه داریم برای همین فرهنگ تجمع مسلمین در اربعین نظام‌سازی کنیم تا تمدن غرب در آن نفوذ نكند... .
 

لازم به يادآوري است كه ان‌شاءالله هر هفته پنجشنبه ها از ساعت 10 تا12 صبح كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي برگزار مي‌شود.
سي‌دي هاي صوتي اين جلسات براي بهره‌برداري دانش پژوهان، تهيه شده و در اختيار آنان و ساير علاقمندان قرار مي‌گيرد.
حضور در كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي، پس از ثبت نام حضوري، براي عموم خواهران و برادران بلامانع است.

مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره سلام الله عليها

تلفن

66727156-66727159-021

نمابر (فكس)

66736087-021

شماره پيامك

100066727156

آدرس پايگاه اطلاع‌رساني صابره

www.Sabereh.ir

آدرس سايت انجمن نظام‌شناسي قرآني

http://Nezam.sabereh.ir

آدرس انجمن نظام‌شناسي قرآني در شبكه محبان اهل‌البيت(ع) (هادي‌نت)

www.hadinet.ir/sabereh

آدرس پست الكترونيكي (ايميل)

Sabereh@sabereh.ir     و    فرم تماس با ما

آدرس صابره در شبكه آپارات

http://www.aparat.com/MSABEREH

آدرس پستي دفتر مركزي مؤسسه صابره

تهران، خيابان جمهوري اسلامي، خيابان حافظ، خيابان هاتف، نبش خيابان شهيد محمدبيك، پلاك64

آدرس پستي شعبه پرند (دارالقرآن صابره)

پرند، فاز1، بلوار امام خمینی(ره)، البرز شمالی، میدان توچال،
روبروی دفتر خدمات شهرداری

 طرح و اجرا: موسسه فرهنگي صابره(س)

كليه حقوق محفوظ است

Email: Sabereh@Sabereh.ir