صابره: گزارش جلسه 108 نظام‌شناسي/  استاد زاهدی:  نظام ولایی، یعنی خدا ولیّ خلقت است و این ولایت را به یک خلیفة الرحمن سپرده و همه حقایق عالم را در اختیار او برای مدیریت بشریت قرار داده است/ اگر اهل ولایت باشیم، اولاً به دستور و امر حضرت صاحب الزمان(عج) و مطابق رضایت ایشان عمل می‌کنیم، ثانیاً از یاد ایشان غافل نمی‌شویم/ ریشه همه گناهان، غفلت است که مثل ویروس وارد نرم افزار وجود ما شده و ما را از یاد خدا و ولیّ او، امام زمان(عج) غافل می‌کند/ هدف تعلیم و تربیت، این است که خداوند می‌خواهد ما را رهبران عالم کند: «وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً» /اصلی ترین دلیل داشتن سلاح برای کشور شیعه و جامعه اسلامی طبق آیات قرآن

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني صابره، جلسه 108 دوره آموزشي "نظام شناسي" با حضور اساتيد و دانش پژوهان و عموم خواهران و برادران با سخنراني استاد زاهدي در روز پنجشنبه 19 فروردین 95 از ساعت 10 صبح تا  12 در محل دفتر مركزي مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره (س) برگزار شد.

جلسه با تلاوت آیات نوراني قرآن كريم آغاز گرديد. در اين جلسه استاد زاهدي مدير موسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره(س) به تشريح موضوعات «تعلیم و تربیت قرآنی در نظام ولایی» و «غفلت به عنوان ریشه همه گناهان» پرداختند.

 * بر اساس سوره کافرون، ارزشها و دفاع از حق برای ما مهم است و اومانیسم و منافع دنیایی که برای جهان کفر و غرب، مهم است، اصلاً برای ما محترم نیست

به مناسبت ماه رجب و میلاد حضرت مولا(ع) و مبعث حضرت رسول (ص)، تشریح نظام ولایی را شروع می‌کنیم.

بر اساس سوره کافرون، ارزشها و دفاع از حق برای ما مهم است و اومانیسم و منافع دنیایی که برای جهان کفر و غرب، مهم است، اصلاً برای ما محترم نیست. لذا نه شما دین و اعتقادات ما را قبول دارید و نه ما دین و اعتقادات شما قبول داریم. چیزهایی که شما دارید، مختص فرهنگ شیطانی خودتان است. برای ما، هر چیز که حقیقت داشت و متصل به حق مطلق و حقتعالی بود، محترم و عزیز است.  این الگوی قرآنی برای ماست. لذا دانشگاه ما و روابط خارجی ما و اقتصاد ما نباید سبْک اروپایی داشته باشد. مبنای غرب، فلسفه اومانیسم (یعنی خودخواهی بشری) است.

* نظام ولایی، یعنی خدا ولیّ خلقت است و این ولایت را به یک خلیفة الرحمن سپرده و همه حقایق عالم را در اختیار او برای مدیریت بشریت قرار داده است

نظام ولایی از کجا شروع می‌شود؟ در نظام قرآنی، نور مطلق و علم و حکمت مطلق و فضیلت و قدرت مطلق، یعنی حقتعالی، ولیّ مؤمنین است. یعنی نظام ولایی بر اساس ولایت خداست. خداوند متعال، چون خودش خلق کرده است، ولیّ خلقت است. حال این ولیّ، می‌خواهد ولایتش را به ما منتقل کرده و ما را از ظلمات به سوی نور و هدایت ببرد. «يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّور»(بقره:257). چگونه؟ از جانب خود، خلیفه تعیین می‌کند. «إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً »(بقره:30) این ولایت را به یک خلیفة الرحمن می‌سپارد و همه حقایق عالم و هر خبری که تا قیامت هست را در اختیار او قرار می‌دهد: «وعلّم آدم الأسماء کلّها»(بقره:31) (آدم در اینجا منظور حقیقت حضرت آدم است که همان حضرت محمد صلوات الله علیه و آله می‌باشند) و پیامبر(ص) را مبعوث کرده و می‌گوید حالا برو بشریت را مدیریت کن. این مدیریت، در تمام امور زندگی بشری، برنامه دارد، چون از جانب خالق هستی، تفویض شده است. لذا ولیّ، ولیّ ظاهر و باطن ما و قبر و قیامت ما هم هست. آیه هم نازل می‌کند تا طبق متن(قرآن) حرکت شود. یعنی طبق دستور باشد. طبق همان دستور هم فرمود: «يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ ...»(مائده:67) ای رسول ما! باید سامانه ولایت ما را برای مردم مشخص کنی که تا روز قیامت، یک سامانه منظمی داشته باشد.

* در نظام ولایی، خدا ولیّ اهل ایمان است اما در جهان غرب و کفر، شیطان و نفس را ولیّ خود گرفته‌اند

«اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنُوا»(بقره:257) دو معنی دارد:

1- خدا ولیّ اهل ایمان است.

2- اگر اهل ایمانی، باید خدا ولیّ تو باشد.

در جهان غرب و کفر، ولایتشان، شیطان و نفس است. «وَالَّذِينَ كَفَرُوا أَوْلِيَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ» (بقره:257). طاغوت یعنی عصیانگرها و قدرتمندان تسلط گرا.

* اگر اهل ولایت باشیم، اولاً به دستور و امر حضرت صاحب الزمان(عج) و مطابق رضایت ایشان عمل می‌کنیم، ثانیاً از یاد ایشان غافل نمی‌شویم

ما اگر ولایتمان را به قرآن بسپاریم، آیا مدارس و دانشگاهها و رسانه و هنر و تجارت و سیاست و اقتصاد و... ما همچون وضعیت کنونی خواهد بود؟! چه فرقی خواهند کرد؟

تمام رساله‌های علمیه می‌فرماید که بر هر مسلمانی واجب عینی است (نه کِفایی) که مسائل شرعی را بداند. حال آیا نظام‌شناسی و نظام ولایی، جزو مسائل شرعی نیست؟ فقط وضو و تیمم جزو مسائل شرعی است؟ دشمن با نظاماتش بر ما مسلط شده است. ما باید نظام‌شناسی را یاد بگیریم. رهبر معظم انقلاب از نفوذ دشمن می‌گوید. نفود دشمن بر اقتصاد، مد و لباس، دانشگاه و مدارس، سیاست و مدیریتها، رسانه و فرهنگ و... .

اکنون امام زمان(عج) چه می‌کند؟ ایشان ولیّ دوازدهم هستند و تمام عالم را مدیریت می‌کنند. اگر اهل ولایت باشیم، اولاً به دستور و امر حضرت صاحب الزمان(عج) و مطابق رضایت ایشان عمل می‌کنیم، ثانیاً از یاد ایشان غافل نمی‌شویم.

* ریشه همه گناهان، غفلت است که مثل ویروس وارد نرم افزار وجود ما شده و ما را از یاد خدا و ولیّ او، امام زمان(عج) غافل می‌کند

ریشه همه گناهان، غفلت است که مثل ویروس وارد نرم افزار وجود ما شده و ما را از یاد خدا و ولیّ او، امام زمان(عج) غافل می‌کند. لشکریان شیطان، هر لحظه در کمینند تا ما را غافل کنند. این غفلت در نماز، عروسی، غذاخوردن، مهمانی، تجارت، سیاست، انتخابات، اختلافات، دوستی‌ها و... به سراغمان می‌آید. می‌بینیم که این بیماری مثل سرطان همه وجودمان را گرفته است. لذا دستور داریم که: «وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ» (عنکبوت:45). ذکر، مخالف غفلت است. «أَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي» (طه:14).

غفلت آنقدر ریشه می‌کند که حتی هنگام نماز هم که نمونه عینی ذکرالله است، از یاد خدا غافلیم!! زبانمان نماز می‌خواند، اما قلبمان نماز نمی‌خواند و حضور قلب نداریم.

برای اینکه غفلت تو را نگیرد باید به این آیه عمل کنی: «وَاصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذِينَ يَدْعُونَ رَبَّهُم بِالْغَدَاةِ وَالْعَشِيِّ يُرِيدُونَ وَجْهَهُ وَلَا تَعْدُ عَيْنَاكَ»( کهف:28) خودت را به ولیّ بچسبان. چشمانت را از او دور نکن. ذکر امام زمان(عج)، لحظه‌ای است. نه فقط صبحهای جمعه و مراسم دعای ندبه. باید دائم حواسمان جمع باشد. دعای ندبه، بدون عمل، خالی بندی است!

* همه امور زندگی ما باید با رضایت ولیّ، تطبیق کند

همه امور زندگی ما (دبستان و راهنمایی و دانشگاه، شغل و اداره، حکومت، تجارت، مغازه‌داری، ازدواج و طلاق و...) باید با رضایت ولیّ، تطبیق کند. ولیّ دارد نظارت می‌کند. آموزش و پرورش ولایی، فرزندان ما را بگونه‌ای بار می‌آورد که معرفتشان، ولایی باشد. دانشگاه ولایی، هنرمند و پزشک و مهندسی بار می‌آورد که ولایی باشند.

* هدف تعلیم و تربیت، این است که خداوند می‌خواهد ما را رهبران عالم کند: «وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً»

«وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً»(قصص:5): خدا می‌خواهد شما را رهبران عالم کند. باید توسط حضرت تربیت شوید برای رهبری عالم. اینجا، هدف تعلیم و تربیت، مشخص می‌شود... .

*اصلی ترین دلیل داشتن سلاح برای کشور شیعه و جامعه اسلامی طبق آیات قرآن

 خداوند به ما امر کرده که حتی در زمانی که جنگ نیست، برای ترساندن دشمن، سلاح تهیه کنیم. نظام ولایی اسلام بر اساس ولایت خداست (اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا) و دو معنی دارد: 1-  خدا وليّ اهل ایمان است. 2- اگر اهل ایمانی، خدا باید وليّ تو باشد. این را خداوند به مسئولان و دیگران هم می گوید. کار بجایی رسید که رهبر فرمود کسانی که می گویند الان زمان مذاکره است و زمان موشک به سر رسیده، یا ناآگاهند و یا خائن. ما نظام ولایی حق و رضای حق را داریم. خداوند فرموده: وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ (انفال:60) باید شروع کنید ارتش تهیه کنید، نیرو تهیه کنید تا دشمن بترسد. حتی اگر جنگ هم نیست، امر خداست. نص صریح قرآن است. امر کرده که شما باید سلاح تهیه کنید. موشک هم یک سلاح است. باید آنقدر تجهیز شویم که اسراییل بترسد و نتواند بگوید که به ایران حمله می کنیم. باید تقویت کنیم. باید تجهیز کنیم. اگر در مقابل آنها کوتاه بیاییم، یک ثانیه هم چیزی برای ما باقی نمی گذارند. اگر ما ضعف نشان بدهیم، هرکاری بخواهند، می کنند. پس به امر خدا، سلاح تهیه می کنیم چون خود خداوند فرموده اند. 

لازم به يادآوري است كه ان‌شاءالله هر هفته پنجشنبه ها از ساعت 10 تا12 صبح (به غیر از تعطیلات رسمی) كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي در دفتر مرکزی موسسه صابره(س) برگزار مي‌شود.
سي‌دي هاي صوتي اين جلسات براي بهره‌برداري دانش پژوهان، تهيه شده و در اختيار آنان و ساير علاقمندان قرار مي‌گيرد.
حضور در كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي، پس از ثبت نام حضوري، براي عموم خواهران و برادران بلامانع است.

مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره سلام الله عليها

تلفن

66727156-66727159(دفتر مرکزی- تهران)
56218235(پرند)

نمابر (فكس)

66736087-021

شماره پيامك

100066727156

آدرس پايگاه اطلاع‌رساني صابره

www.Sabereh.ir

آدرس پیج صابره در اینستاگرام

sabereh.ir@
آدرس کانال صابره در تلگرام Telegram.me/msabereh
آدرس پست الكترونيكي (ايميل)

Sabereh@sabereh.ir     و    فرم تماس با ما

آدرس صابره در شبكه آپارات

http://www.aparat.com/MSABEREH

آدرس پستي دفتر مركزي مؤسسه صابره

تهران، خيابان جمهوري اسلامي، خيابان حافظ، خيابان هاتف، نبش خيابان شهيد محمدبيك، پلاك64

آدرس پستي واحد پرند (دارالقرآن صابره)

پرند، فاز1، بلوار امام خمینی(ره)، البرز شمالی، خیابان کوهنورد، خیابان توچال جنوبی، پلاک4، روبروی دفتر خدمات شهرداری

 طرح و اجرا: موسسه فرهنگي صابره(س)

كليه حقوق محفوظ است

Email: Sabereh@Sabereh.ir